شنبه بیست و پنجم اردیبهشت ۱۳۸۹

جهان بخش صادقي. جهانی از اراده و خواستن

                     معرفی چهره های فرهیخته و ماندگار

                                شهرستان بافت

چه كسي فكر مي كرد ، فلج و معلول شدن جهان بخش ، بهانه و آغازي باشد براي جهانگير شدن جهان بخش

بوم هاي نقاشي در حيرت و شگفتي دل سفيدشان را براي كسي پهن كرده بودند ، كه قرار بود خوابيده بر روي تخت ، ايستادگي  و اراده را نقاشي كند.

جهان بخش قرار بود ، از همت و اراده نقاشي كند و بر سر دِر يأس و نوميدي بكوبد ، جهان بخش اراده كرده بود ، خوابيده و معلول ، ايستادگي و سرو قامتي را نقاشي كند و بر سر در افسردگي و خمودگي بزند .

در ابتدا قلم مو هم بهانه مي گرفت و تن به رنگ و نقش نمي داد ، ولي زماني كه دل سفيد و روشن بوم را ديد كه چگونه آبرويش را ، اعتبارش را ، در اختيار جهان بخش قرار داده است ، دست از بهانه جويي برداشت و خود و يال هاي  افسونگر و نقشبندش رادر اختيار همت والا و ايستاده  جهانبخش قرار داد.

روزها مي گذشت و بوم هاي نقاشي هر روز در برابر اراده و تلاش جهان بخش سر تعظيم فرو مي آوردند و نقش و نگارهاي او را در قاب سفيد خود ميزباني   و  سپس اعتبار و آبرو مي خريدند و به افتخار بر در و ديوار گالري ها و منازل مي نشستند.

سخن از هنرمند بنام و نامي  "جهانبخش صادقي" است ، كه در سال 1335 در روستاي رُستاق گوغر متولد شد.اين هنرمند نقاش همشهري در سال 1351 در شب ميلاد حضرت امام حسين (ع) در هنگامي كه اين شب ميمون را چراغاني مي كرد ، در اثر سانحه تصادف با اتومبيل دچار شكستگي مهره هاي گردن و ضايعه نخاعي  و از آن زمان دچار معلوليت 85درصدي شد.

جهان بخش هنگامي كه دچار اين سانحه شد ، جواني بود 16 ساله ، با دنيايي از آمال و آرزوهاي رنگ و وارنگ.

عشق به زندگي و طبيعت ، جواني و معصوميت ، اميد و موفقيت ، بروز شخصيت و خلاقيت و سرشاخ شدن با معلوليت ، واژه هاي بودند كه جهان بخش در عنفوان جواني با آنها درگير شد.

جهان بخش حتي توانايي حركت انگشتانش را از دست داده بود و در هر دست تنها يك عصب حركتي در يد و اختيار او يود .

 و كسي حتي در تصورش هم نبود ، كه در پس همين يك عصب كم حركت ، دنيايي از پويايي ، اراده و عشق به زندگي و خواستن نهفته است و دستان بي حركت او به اندازه جهاني از دست هاي بي هنر و پر ادعاي بعضي از آدميان دست و انگشت دار .هنر و توانايي خلق مي كند.

استاد جهان بخش صادقي وقتي خوابيده به خلق آثار و تابلوهاي  نقاشي مي پردازد ، چه استوار ايستاده  ؛ درس سرو قامتي و اميدواري مي دهد.

در كلاس درس استاد ، بيش از 120 هنرجو ،  اميد ، توانايي و خواستن را نقاشي مي كنند و به بهانه آموختن نقاشي در كلاس درسش ، تواضع ، عشق ، اميد ، حركت و ايستادگي را مي آموزند.

جهان بخش صادقي كه هم اكنون شهرتش جهانگير شده است ، تا كنون بيش از 2500 اثر بياد ماندني از خود برجاي گذاشته است كه در پس هر تابلو علاوه بر زيبايي و خلاقيت هاي هنري ، جهاني از اراده و همت نقش آفريني كرده اند. حضور در بيش از 92 نمايشگاه داخلي و بين المللي در كارنامه جهانبش صادقي  به افتخار ثبت شده است.

ديدار با شخصيت هاي كشوري ، مصاحبه با شبكه هاي خبري داخلي و خارجي به حدي است كه در اين نوشتار نمي گنجد و تنها به بازديد استاد فرشچيان با آن همه شهرت و افتخار بسنده مي كنم كه در بازديد از گالري استاد جهان بخش صادقي غرق در تعجب چگونه  لب به تحسين اين استاد هنرمند همشهري مي گشايد.

روزي قلم مو به جاي نقاشي بر دل سفيد بوم نوشت : خوابيده هم مي شود مانند سرو ايستاد ، مانند اقاقيا عطرافشاني كرد ، مانند نارون سايه انداخت و مانند جهان بخش ، جهاني از اراده داشت .

                     

                 

  

حرکت از انگشتان بی حرکت تو .حرکت آموخت

شاگرد و همشهری ته کلاس شما- حمید هرندی

این مطلب در روزنامه آوای بافت شماره ۹۱ در تاریخ ۲۹/۲/۸۸ به قلم اینجانب درج شد.

نوشته شده توسط حميد هرندي در 10:24 |  لینک ثابت   • 
 
">