سه شنبه بیست و دوم دی ۱۳۸۸

اگر بخواهیم فارسی را پاس داریم. باید عاشق فردوسی باشیم

موضوع  انشاء . . .چرا باید عاشق فردوسی باشیم ؟

نوشته ی : مرتضی کیوان هاشمی « کیوان » در کتاب افسانه ی عشق

 

 از کودکی همیشه این پرسش  آزارم می داد که چرا فردوسی مرد بزرگی است ؟؟؟  . سروده های فردوسی اصلا به مذاقم  خوش نمی آمد و مانده بودم که چرا می گویند اشعار فردوسی زیباست ؟  و چرا اینهمه طرفدار و سینه چاک دارد ؟؟؟؟ در آن زمان حتی یکنفر پیدا نشد که با زبان ساده و بچه گانه، مرا شیر فهم کند .

تا کم کم بزرگ و بزرگتر شدم و وقتی مفاهیم  کلماتی همچون ملیت و وطن و زبان و فرهنگ را دریافتم یک روز که می خواستم مقدمه ای به زبان فارسی خالص و ناب برای کتابم بنویسم ، مدتها برای نوشتن یک مقدمه ی فارسی چند سطری تلاش کردم و موفق نشدم. آنگاه دانستم که ابر مردی که شاهنامه ای به آن عظمت را به شعر فارسی خالص سروده است چه کار بزرگی کرده و چرا این کتاب یک شاهکار ادبی است و چرا باید عاشقانه فردوسی را دوست بداریم ؟ و ارزش گنج گرانقدری چون شاهنامه را دانست ؟

کافی بود معلم انشای بی ابتکار و بی ذوقمان یک انشا به ما بدهد و بگوید یک صفحه مطلب در هر موردی که دلتان می خواهد به زبان فارسی بنویسید . و به ازای هر کلمه ی بیگانه یک نمره از انشایمان کم می کرد . آنگاه می فهمیدیم که فردوسی که بود ؟ و چه کار بزرگی کرد ؟ چون تا کسی تلاش نکند یک صفحه مطلب بدون کلمات خارجی و بخصوص عربی بنویسد ، هرگز پی به بزرگی فردوسی و شاهکار  بی بدیل فارسیش نمی برد . برای همین تصمیم گرفتم امروز به شما یک موضوع انشا بدهم . موضوع انشای امروز ما این است  یک صفحه مطلب به زبان فارسی بنویسید. به تمام کسانی که بتوانند یک صفحه مطلب در هر موردی بدون یک واژه ی بیگانه بنویسند بدون قرعه کشی یک جلد کتاب جایزه می دهیم . با این شرط که از مقدمه ی  هیچ کتابی کپی برداری نکند !

برای اینکه بیشتر پی به اهمیت موضوع ببرید با همه ی تلاشی که  من در فارسی نویسی دارم ، ببینید در متن بالا چند واژه ی بیگانه وجود دارد . من انها را قرمز کرده ام تا شما هم بلکه کمی به خود آیید وتکانی بخورید .

           منتظرمطالب فارسی خالص شما هستیم تا بخوانیم و دلمان باغ باغ باز شود.

 در خواست موکد دارم که حتی الامکان در نوشتن نظرات خود در زیر این مطلب سعی کنید فقط از کلمات فارسی استفاده کنید . به کسانی هم که بتوانند متن بالا را بدون استفاده از کلمات بیگانه باز نویسی کنند جایزه ای تعلق می گیرد .  

متن بالا را پیش رو گذاشتم و امتحان پس دادم.شاید برای یک مرتبه هم که شده بود . خامه ام به خودش بالید .که با او پارسی نوشتم. شما هم آزمون  کنید.سخت است ولی کیف دارد.   حمید هرندی

 

 چرا باید عاشق فردوسی باشیم؟

ازکودکی همیشه این پرسش آزارم می داد که چرا فردوسی مرد بزرگی است؟ سروده های فردوسی همیشه به من خوش نمی آمد و مانده بودم که چرا می گویند ، چامه های فردوسی زیباست؟ و چرا این همه هوادار سینه چاک دارد ؟ در آن زمان  یکی پیدا نشد که با زبان بچه گانه مرا شیرفهم کند.

تا کم کم بزرگ و بزرگتر شدم وهنگامی جواب و تآویل واژه هایی همچون نسب من و میهن و زبان و فرهنگ را دریافتم .یک روز که می خواستم سرآغاز و درآمدی به زبان پارسی پرمایه و ناب برای دست نوشته هایم بنگارم، زمان ها برای نوشتن سرآغاز پارسی چند خط نوشته تلاش کردم و کامگار و پیروز نشدم.

آنگاه دانستم که ابرمردی که شاهنامه ای به آن بزرگی را به چامه پارسی پرمایه و ناب ساخته است ،چه کار بزرگی کرده و چرا این دست نوشته یک شاهکار ادبی است و چرا باید شیفته وار فردوسی را دوست بداریم و ارزش گنج گرانمایه ای چون شاهنامه را دانست؟ بس بود آموزگار نگارش بیگانه با نوآوری و شادی بخش ، یک نگارش به ما بدهد و بگوید: یک برگ خواسته و نوشته در هر زمینه ای که دلتان می خواهد به زبان پارسی بنویسید و به جای هر واژه نیرانی یک امتیاز و شماره از نگارشمان کم می کرد .

آنگاه می دانستیم که فردوسی که بود و چه کار بزرگی کرد.چون تا کسی تلاش نکند یک برگ خواسته و نوشته بدون واژه های نیرانی و بیگانه به ویژه تازی بنویسد، هرگز پی به بزرگی فردوسی و شاهکار بی جانشین پارسیش نمی برد.

برای همین برآن شدم امروز به شما یک نهاده نگارش بدهم .نهاده نگارش امروز ما این است :یک برگ نوشته در هر موردی به زبان پارسی بنویسید.

به همه کسانی که بتوانند یک برگ خواسته در هر زمینه ای بدون یک واژه نیرانی و بیگانه بنویسند ، بدون فال زدن یک جلد دست نوشته چاپی پاداش می دهم ،با این پیمان که از سرآغاز دست نوشته چاپی هیچ نسکی رونوشت برداری نکند.

برای اینکه بیشتر پی به ارزش نهاده ببرید با تمامی تلاشی که من در دبیری پارسی دارم ، ببینید در زمینه بالا چند واژه بیگانه و نیرانی هست. من آنها را سرخ کرده ام تا شما هم بلکه به خود آیید و تکانی بخورید.

چشم براه رقعه های پارسی پرمایه شما هستم  تا بخوانیم و دلمان باغ باغ باز شود.           

                                                           حمید هرندی

نوشته شده توسط حميد هرندي در 10:55 |  لینک ثابت   • 
 
">